Damaskuse teras

Damaskuse teras on mitmekihilisest terasest valmistatud teras, milles vahelduvad erineva süsinikusisaldusega kihid. See annab sellele erakordse kõvaduse ja vastupidavuse. Damaskuse terase valmistamise protsess on ajalooline ja nõuab oskuslike käsitöömeistrite oskusi. Kõik FRONTi sõrmustes kasutatav damaskuse teras on valmistatud Eestis, Saaremaal, andeka noameistri käe all. 

Damaskuse terasele iseloomulik muster tekib terase valmistamise protsessis. Terase valmistamiseks kasutatakse erineva süsinikusisaldusega terasekihte, mis pannakse kokku ja kuumutatakse. Kuumutamise käigus kihid ühinevad ning tekibki damaskuse terasele iseloomulik muster. Muster tekib sellest, et kihid on erineva keemilise koostisega ja reageerivad erinevalt kuumusele, mis muudab nende omadused ja tekibki eriline mustriline efekt.  
Et mustreid veelgi enam esile tuua, söövitatakse damaskuse terast. Terase muster hakkab esile tulema kohe pärast söövitamist, kuid mida kauem terast söövitada, seda tumedamaks muster muutub. Loomaks veelgi suuremat kontrasti damaskuse mustris, paneme me valmis sõrmused kohvi sisse. Jah, justnimelt kohvi! Kohv toimib nagu hape, mis söövitab terase pinda ja aitab mustri kontrasti tugevdada. 

Iga damaskuse terasest ese on unikaalne, mis teeb damaskuse terasest abielusõrmused eriti eriliseks! Tänu oma erilistele mustritele, võib damaskuse terast võrrelda sõrmejälgedega. Kuna damaskuse terase valmistamise protsess hõlmab meisterlikku käsitööd ja palju juhuslikke muutujaid on iga damaskuse terasest ese omamoodi kunstiteos, mis kannab endas valmistaja oskusteavet ja loovust.  

Damaskuse terasest sõrmustesse paigaldame ALATI kullast või hõbedast voodri. Selle põhjuseks on asjaolu, et damaskuse teras võib olla korrosioonile vastuvõtlikum ning seetõttu ei ole hea, kui damaskuse teras otse tihkelt sõrme vastas on. Kui sõrm higistab ja sõrmuse alt niiske jääb võib teras lihtsalt kergelt roostetama hakata. Kullast või hõbedast vooder aitab kaitsta terast niiskuse ja korrosiooni eest ning samuti suurendab sõrmuse vastupidavust. Lisaks annab vooderdamine ka esteetilise väärtuse, sest kuld- või hõbedavooder loob ilusa kontrasti terase tumeda mustri ja kulla või hõbeda sära vahel. 

Eelpool mainitud korrosioon võib tekkida ka sõrmuse pealispinnale, kui sõrmus puutub kokku erinevate kemikaalide või hapetega ning seda pärast hoolikalt ei loputata ega kuivatata. Nt ujulas käies võib sõrmusele mis pikalt kloori vee sees on ja märjana seisab, veidi roosteplekke tekkida. Sellest ei pea aga ära ehmatama – võtke lihtsalt pehme lapp ja hõõruge kergelt tekkinud plekke. Peale seda võite julgelt sõrmused tagasi sõrme panna ning kui mõni plekk veel näha jäi, siis tea, et needsamad plekid kaovad sealt sõrmust kandes iseenesest juba päris kähku!  
Oleme teinud väga palju damaskuse terasest sõrmuseid ning ka esimesed abielusõrmused, mille koos 10 aastat tagasi tegime, olid damaskuse terasest. Seni aga ei ole veel ükski sõrmuste paar meie juurde roostetavana tagasi jõudnud. Küll võib damaskusest sõrmuste muster ajas oma kontrasti pisut kaotada – see on aga meie juures hoolduses taas värskendatav.  
Kui aga sinu sõrmusele tekivad roosteplekid, mis ei taha maha tulla või sõrmusel on laialt levinud rooste, siis on soovitatav see meie juurde puhastusse tuua. Ent veelkord ütlen, et seni ei ole veel sellist olukorda olnud. 

Damaskuse terasest sõrmuse teadlik hoidmine on sõrmuste ilusana säilimiseks väga oluline.

Siin on mõned näpunäited, kuidas damaskuse terasest sõrmust hooldada: 

  • Hoidke sõrmust eemal niiskusest. Oluline on hoida sõrmus puhtana (loputada üle puhta veega) ja korralikult kuivatada. Niiskus võib põhjustada terase korrosiooni ja kahjustada mustri ilu. Samuti vältige terase kokkupuudet hapete ja leeliste, näiteks parfüümide, kosmeetika, keemiliste puhastusvahendite ja juuksehooldusvahenditega ent nt ka happeliste toiduainetega. 
  • Puhastage sõrmust regulaarselt. Kasutage pehmet lappi või harja, et eemaldada mustus ja plekid. Vältige kõvade harjade kasutamist, mis võivad terase pinda kriimustada. 
  • Kui te kavatsete sõrmust pikema aja jooksul mitte kanda, siis määrige selle pind korrosiooni eest kaitsmiseks õliga. Võite kasutada spetsiaalset õli, mis on mõeldud terase kaitsmiseks. 
  • Ärge hoidke terasest sõrmust teiste metallidega samas kohas, sest erinevad metallid võivad põhjustada keemilist reaktsiooni, mis võib kahjustada sõrmust. 

Damaskuse terasest abielusõrmuste hinnaklass FRONTis:

Sõrmuste täpne hind sõltub alati täpsetest materjalidest, sõrmuste suurustest / laiustest ning konkreetsest disainist ja selle keerukusest. Alltoodud hinnad on seega indikatiivsed, ent annavad sellegipoolest ettekujutuse umbkaudsest hinna suurusjärgust.

Damaskuse terasest abielusõrmused kullast / hõbedast voodriga:
– kollase/punase kullaga u 1750 € / paar
– valge kullaga u 1850 € / paar
– hõbedaga u 1250 € / paar

Damaskuse terasest abielusõrmused kullast voodri ja ühe servaga (ilma kivideta):
– kollase/punase kullaga u 1900 € / paar
– valge kullaga u 2000 € / paar

Damaskuse terasest abielusõrmused kullast voodri ja servadega:
– kollase/punase kullaga u 2200 € / paar
– valge kullaga u 2400 € / paar

Tahulised damaskuse terasest abielusõrmused kullast / hõbedast voodriga:
– kollase/punase kullaga u 1850 € / paar
– valge kullaga u 1950 € / paar
– hõbedaga u 1350 € / paar