Tsirkoonium (hallid ja mustad sõrmused)

Tsirkoonium on metalliline keemiline element, mille sümbol on Zr. Tsirkoonium on oma originaaltoonis hall-sinihall metall, ent seda töödeldes, saab anda talle kauni musta viimistluse.

Tsirkooniumit kasutatakse muuhulgas: 

 • Meditsiinis: Tsirkooniumit kasutatakse meditsiiniseadmete, nagu proteeside ja kirurgiliste instrumentide valmistamisel, kuna see on biokompatiilne ja talub kehavedelikke hästi. 
 • Lennundustööstuses: Tsirkooniumi kasutatakse lennukite ja kosmoselaevade osade, nagu tiivad, kered ja mootorid, valmistamisel, kuna see on kerge ja vastupidav materjal. 
 • Tuumatehnoloogias: Tsirkooniumi suurepärane korrosioonikindlus ja kõrge temperatuuritaluvus muudavad selle ideaalseks materjaliks tuumakütuse kestade valmistamiseks tuumareaktorites. 

  JA MUIDUGI… 
 • Ehtekunstis: Tsirkooniumi ehted on populaarsed oma kaasaegse välimuse, vastupidavuse ja taskukohasuse poolest. Tsirkooniumi ehted saavad olla erinevate viimistlustega, sealhulgas must või hall, matt või poleeritud ning neid saab kaunistada erinevate kividega või graveeringutega, et luua ainulaadne ja isikupärane välimus. 

Tsirkoonium FRONTi ehetes: 

Meie kasutame tsirkooniumit väga palju just abielusõrmuste valmistamisel, ent loomulikult saab sellest teha ka muid ehteid. Pulmasõrmuste valik on abielluvatele paaridele väga oluline samm, kuna need väikesed, kuid olulised ehted kannavad endas sügavat tähendust ja sümboolikat. Traditsiooniliselt on abielusõrmused valmistatud kullast, kuid tänapäeval otsivad üha rohkemad paarid midagi unikaalset ja moodsat, mis väljendaks nende isikupära ja stiili. Üheks selliseks innovaatiliseks valikuks on tsirkooniumist mustad abielusõrmused, mis ühendavad endas ajatu elegantsi ja kaasaegse disaini. Sealjuures on tsirkoonium tugev ja ajas hästi vastupidav.

Tsirkooniumi eelised ehetes: 

 • Vastupidavus ja kulumiskindlus: Tsirkoonium on väga vastupidav ja kulumiskindel materjal, mis teeb sellest ideaalse valiku igapäevaseks kandmiseks. Pulmasõrmuste puhul on vastupidavus eriti oluline, kuna neid kantakse igapäevaselt kogu elu jooksul. Võrreldes kullaga püsib tsirkooniumi viimistlus (matt / poleer) ajas kindlasti paremini. 
 • Kerge kaal: Tsirkoonium on kerge metall, mis muudab sõrmuste kandmise mugavaks ja märkamatuks.
 • Must viimistlus: Üks enimarmastatud tsirkooniumi omadusi on fakt, et sellele saab anda kauni musta viimistluse. Tsirkoonium on algselt titaani-karva hall, ent kui seda kõrgel temperatuuril kuumutada, muutub see mustaks. Mustad pulmasõrmused on ideaalne valik neile, kes otsivad midagi tõeliselt erilist ja julget.
  PS! loe alt musta viimistluse võimaliku kulumise kohta
 • Kaunis hall toon: nagu eelpool mainitud on tisrkoonium originaalis titaani-karva hall, mis on samuti väga kaunis ning omanäoline.  
 • Taskukohasus: Tsirkoonium on odavam kui mõned traditsioonilisemad ehtemetallid nagu kuld või plaatina, mis muudab selle atraktiivseks valikuks paaridele, kes soovivad väiksema eelarvega sõrmuseid. Kuigi tsirkooniumi hind on madalam, ei pea selle kvaliteedile kompromisse tegema, kuna see on endiselt vastupidav ja elegantne materjal. 
 • Nahasõbralik ja äärmiselt madala allergiariskiga: tsirkoonium on kliiniline materjal, mis tähendab, et see on igati nahasõbralik ning väga madala allergiariskiga. See muudab tsirkooniumi ideaalseks valikuks neile, kellel on tundlik nahk või allergia teiste metallide suhtes. Ühtlasi tähendab see ka seda, et tsirkoonium ei vaja muust metallist (nt kullast) voodrit, kui see pole just esteeteetilise suunitlusega valik. 

Tsirkooniumi miinused ehetes:

 • Musta pinna võimalik kulumine: Musta viimistlusega sõrmuste puhul tuleb arvestada, et see must toon võib aja jooksul paiguti kuluda. Kuna must viimistlus on sõrmuse pealiskihil (mitte läbinisti), võib see ajapikku kohati kuluda ning kulunud kohtadel tuleb välja tsirkooniumi hall toon. See võib juhtuda nt siis, kui sõrmus puutub kokku karmide kemikaalide, abrasiivsete ainete või tugeva hõõrdumisega.
  Sõrmuste must viimistlus on taastatav, ent peab arvestama, et taolised sõrmused võivad aeg-ajalt hooldust vajada. Juhul kui sõrmused on üleni tsirkooniumist (ilma kullast lisadeta), on nende uuesti mustaks tegemine aga väga lihtne. Kui sõrmustes on lisaks tsirkooniumile kasutatud nt ka kulda, siis on viimistluse värskendamine mõnevõrra keerukam, ent siiski tehtav. 
  Olenevalt sõrmuste disainist võib ajas kulimine tegelikult sõrmustele ka hoopis uue ja ägeda viimistluse anda. Näiteks tahuliste mustade sõrmuste puhul kipivad kuluma just tahkude haripunktid ning kerge kulumine annab sõrmuste viimistlusele hoopis huvitava sügavuse.
 • Sõrmuste suuruse muutmise keerukus: Kuna tsirkoonium on vaid külmtöödeldav, on tsirkooniumsõrmuse suuruse muutmine palju keerulisem (kui nt kuldsõrmusel) ja tihti isegi võimatu. Kui tsirkooniumist sõrmuse suurus ei sobi, tuleb sageli valmistada täiesti uus sõrmus.
 • Tehnoloogilised piirangud disainile: kuna tsirkoonium on ainult külmtöödeldav (seda ei saa valada nagu nt kulda) piirab see pisut disainide valikut. Keerukamate ja detailsemate mustrite ning disainide loomine on tsirkooniumist raskem, võrreldes kuumtöödeldavate metallidega nagu kuld või hõbe. Sellegipoolest saab tisirkooniumist luua väga erilisi ja põneva disainiga ehteid ning valik ei ole kaugeltki väike 🙂

Tsirkooniumehete hooldus ja hoidmine:

 • Puhastamine: Tsirkooniumsõrmuste puhastamiseks kasutage sooja vett ja pehmet harja või lappi. Kui sõrmus on määrdunud, võite lisada veidi nõudepesuvahendit. Pärast puhastamist kuivatage sõrmus.
 • Vältige tugevat mehaanilist kokkupuudet: Eriti oluline on vältida sõrmuse kandmist tegevuste ajal, mis võivad põhjustada mehaanilist kahjustust. Levinuimad viimistluse rikkujad nii tsirkooniumist, kui ka muudest metallidest sõrmuste puhul on nt muud tugevad metallist esemeted, nagu sakilise viimistlusega hantlid või tööriistad, ent ehk mõneti ootamatult nt ka kahhelkivid basseini servas, mis tihtipeale sõrmuste viimistlusele hoobi annavad. Taolised kokkupuuted võivad tekitada sõrmusele kriimustusi, mõlke või muid kahjustust, mis võivad mõjuda eriti silmatorkavalt just musta viimistlusega ehete puhul.
 • Vältige kokkupuudet karmide ainetega: Vältige tsirkooniumsõrmuse kokkupuudet karmide kemikaalidega, nagu nt kloor ja kodukeemiatarbed. 

  PS! Kui meie poolt valmistatud sõrmus vajab hooldust, palume tuua sõrmus hoolduseks ka ikka meie juurde.

Näiteid tehtud töödest ja hindadest:

Sõrmuste täpne hind sõltub alati täpsetest materjalidest, sõrmuste suurustest / laiustest ning konkreetsest disainist ja selle keerukusest. Alltoodud hinnad on seega indikatiivsed, ent annavad sellegipoolest ettekujutuse umbkaudsest hinna suurusjärgust.

Üleni mustad/hallid tsirkooniumsõrmused (ilma kivideta):
– u 1150 € / paar

Kullast voodri ja servaga tsrikooniumsõrmused:
– kollase / punase kullaga u 2150 € / paar
– valge kullaga u 2250 € / paar

Tahulised tsirkooniumsõrmused (ilma kivideta):
– üleni tsirkooniumist u 1250 € / paar
– kollasest/punasest kullast voodriga u 2100 € / paar
– valgest kullast voodriga u 2200 € / paar

Kullast voodri ja servadega tsrikooniumsõrmused:
– kollase / punase kullaga u 2300 € / paar
– valge kullaga u 2400 € / paar

Sõrmejälgedega tsrikooniumsõrmused:
– üleni tsirkooniumist u 1525 € / paar
– kollasest/punasest kullast voodriga u 2000 € / paar
– valgest kullast voodriga u 2100 € / paar

Kullast voodri ja joonega tsrikooniumsõrmused:
– kollase / punase kullaga u 2500 € / paar
– valge kullaga u 2600 € / paar